Samen met onze zoon maakte ik een mooie wandeling bij de Horsmeertjes, in het zuidelijke deel van Texel. We parkeerden de auto in de buurt van de opvallende bus van Klaas de Jong – Vogelsafari (zie ook zijn website).


Het eerste deel van de wandeling liep over een pad met aan weerszijden begroeiing wat het zicht ontnam op de Horsmeertjes. Even later kwamen we in het open duingebied terecht, waar het uitzicht weids en indrukwekkend was. Daar spotten we een gevlekte orchis.



Op social media had ik gelezen dat de duinparelmoervlinder in dit gebied was gespot. We hielden onze ogen dus goed open, in de hoop er eentje te zien vliegen – of, nog beter, stilzittend te kunnen bewonderen. Ik had alleen mijn 24-105 mm lens bij me, dus ik moest voorzichtig dichterbij sluipen om acceptabele foto’s te kunnen maken. Gelukkig werkte de vlinder even mee!

De duinparelmoervlinder is een zeldzame dagvlinder die vooral te vinden is in open duinlandschappen met veel bloeiende planten. De soort is sterk afhankelijk van duingebieden waar viooltjes groeien, omdat de rupsen zich uitsluitend met deze planten voeden. Door het verdwijnen van geschikt leefgebied is de duinparelmoervlinder in Nederland vrijwel verdwenen. Gelukkig komt hij op enkele plekken nog voor, o.a. in de duinen van Noord-Holland en op de Waddeneilanden.
De bovenzijde van zijn vleugels is oranje met zwarte vlekken. Maar wat deze vlinder echt bijzonder maakt, zijn de parelmoerachtige vlekjes aan de onderkant van de vleugels – een prachtig gezicht als hij even stilzit en de vleugels sluit. Voor dat laatste moesten we wel even geduld hebben.


