Afgelopen zaterdag ging ik voor de vierde keer naar bezoekerscentrum de Wieden in de hoop de koninginnenpage te zien en te fotograferen. Deze keer werkte het weer goed mee.

Ook waren er nog voldoende bloemen in bloei in de prachtig aangelegde tuin. Deze tuin wordt door vrijwilligers van Natuurmonumenten onderhouden.

Toen ik aankwam zag ik helaas geen koninginnenpage. Ik besloot te wachten en wandelde daar wat rond. We hebben het al heel vaak geschreven, maar het is een dramatisch vlinderjaar. De enige vlindersoort die het dit jaar wel redelijk goed doet dat zijn de witjes. De witjes waren dan ook als beste vertegenwoordigd in de tuin van het bezoekerscentrum.


Toen ik op de computer bezig was met het archiveren van de foto’s bracht ik met hulp van Obsidentify de koolwitjes op naam. Tot mijn verbazing gaf Obsidentify aan dat onderstaand witje een scheefbloemwitje was.

Op Waarneming heb ik gekeken of het scheefbloemwitje in het noordelijk deel van ons land voorkomt en dat kreeg ik daar bevestigd. Op deze site verdiepte ik mij in de kenmerken. De stip is hol in plaats van rond. Als je een denkbeeldig lijntje trekt tussen de bovenkant van de zwarte stip op de vleugel naar de onderkant van de zwarte vleugelpunt loopt dat lijntje bij klein koolwitje naar boven (en gaat dwars door een cel heen). Bij het groot koolwitje loopt die lijn duidelijk naar beneden toe en ook deze kruist cellen. Het gedachtenlijntje bij scheefbloemwitje loopt min of meer horizontaal en volgt min of meer de ader langs de cellen. Het zou een scheefbloemwitje kunnen zijn. Wie het weet mag het zeggen. Bij nader inzien denk ik dat de holle stip/vlek groter en vierkanter moet zijn.

En of de koninginnenpage zich nog liet zien, daarover een volgende keer…