De herfstvakantie bracht een onverwachte en opwindende wending toen de zeldzame giervalk zich liet zien. Dit majestueuze roofdier liet het hart van menig vogelaar sneller kloppen. De komst van de giervalk was zelfs groot nieuws en haalde landelijke media. Hoewel er meer zeldzame vogelsoorten werden gespot, stond de giervalk zonder twijfel bovenaan de lijst. Een indrukwekkende waarneming die voor veel vogelenthousiastelingen een hoogtepunt van het seizoen was.

Mijn man en ik besloten een bezoek te brengen aan de Slufter, omdat dat daar de giervalk het meeste werd waargenomen en er een recente melding was. Zoals jullie misschien weten, ben ik een enthousiaste amateurvogelaar en heb ik gelukkig geen last van ‘vogelkoorts’. Toch kon ik het niet laten om deze unieke kans te grijpen en te proberen de giervalk zelf te spotten, nu we toch in de buurt waren.


Toen ik de andere vogelaars zag terugwandelen, behangen met telescoopkijkers en telelenzen, had ik al het gevoel dat ik te laat was. En helaas, dat bleek te kloppen: de giervalk was inmiddels al vertrokken en was naar de duinen, nabij de vuurtoren, gevlogen. Een gemiste kans.


Tijdens die week leerde ik een belangrijke les: er is een groot verschil tussen het horen van een waarneming en de vogel daadwerkelijk zien, laat staan kunnen fotograferen. Vogelaars zijn vaak uitgerust met telescoopkijkers waarmee ze enorm kunnen inzoomen. En dan maken ze met hun telefoon een foto door die kijker. Met mijn 600 mm lens kan ik daar simpelweg niet tegenop. Het laat zien hoe geavanceerd de techniek van sommige vogelaars kan zijn – en hoeveel geduld er soms nodig is om die perfecte foto te maken.


Ook deze keer ben ik weer dankbaar voor Jorrit, die de giervalk wél heeft weten te fotograferen en zijn indrukwekkende plaatje op Instagram plaatste. Dankzij hem kan ik toch nog genieten van het moment, zelfs al stond ik zelf net te laat op de juiste plek.

Je mikt ook best wel hoog Jetske. Om zo’n toch wel klein onderwerp een beetje beeldvullend te pakken moet je wel erg dicht er naartoe sluipen met 600mm voor je toestel. Maar als je het toch een keer lukt heb je wel een veel betere foto dan met een kijker waar een mobieltje op is gemonteerd.
LikeLiked by 1 person
Voor de meeste vogelaars gaat het om de waarneming. Ik heb ze liever wat dichterbij en beeldvullend.
LikeLiked by 1 person
Die laatste foto van de giervalk is dus heel bijzonder ;-0
En jouw rij vogelaars op zoek naar…liegt er ook niet om
LikeLiked by 1 person
Ik heb in die week op Texel meer vogelaars dan bijzondere vogels gezien. 😅
LikeLike
Je was te laat maar hebt hem toch bij andere vogelaar kunnen bekijken. Alles evolueert zo snel en kost heel duur. Maar wat je fotografeert is altijd prachtig.
LikeLiked by 1 person
Ik ben van het motto, als het jezelf niet lukt, maak dan gebruik van anderen.
LikeLiked by 1 person
Het heeft in ieder geval weer een mooie wandeling opgeleverd. Jammer dat je de giervalk miste. Hoe dan ook, mooi dat je hem op deze manier toch even hebt gezien. In het buitengebied zijn we met onze 600 mm al snel kansloos. De boom op het eilandje in de Leijen is ca. 225 m bij de vogelkijkhut vandaan, dat is voor mij wel ongeveer het maximum.
LikeLiked by 1 person
Het is altijd weer genieten van het uitzicht over de Slufter.
Van mijn wandeling door de Slufter is op dat moment niets terecht gekomen. Dat vind ik ook een nadeel van het ‘najagen’ van een bijzondere vogel, men heeft geen tijd voor een ontspannen wandeling.
LikeLiked by 1 person
Als je niet gaat kijken loop je het altijd mis en deze x helaas….
LikeLiked by 1 person
Gelukkig kan ik mij er goed bij neerleggen. Anders zou ik maar onnodig te veel stresshormonen aanmaken en dat is niet handig in de vakantie. 😅
LikeLiked by 1 person
Nee zeker niet, dan is het ook geen vakantie meer.
LikeLiked by 1 person
Het was inderdaad in het nieuws dat op Texel de zeldzame giervalk gezien is. In 2024 is hij ook gezien las ik.
Jammer dat her dit keer niet gelukt is, dat zou je 3e zeldzame waarneming zijn geweest.
Toch kom je met een 600mm op een crop camera een heel eind hoor. Ik gebruik nog wel eens een 1.4x converter omdat ik met een full-frame camera werk.
Ben wel met je eens dat je niet tegen een goede spottingscope op kunt qua waarneming.
LikeLiked by 1 person
Een converter icm een zoomlens is mij meerdere keren afgeraden. Een converter geeft ook weer lichtverlies, toch? Dat is met wat donker weer ook niet handig.
LikeLiked by 1 person
Ja een converter geeft wel wat lichtverlies.
Een 1.6 cropcamera zou dan de voorkeur hebben, je komt dan op zo’n 960mm uit en dat is best veel.
LikeLiked by 1 person