Een stukje verder langs het Swynzerpaad bereikte ik een hek met een veerooster. Terwijl ik vandaar naar het noordoosten keek, ontvouwde zich voor mij een uitgestrekt plas-drasgebied. Met dit weidse uitzicht genoot ik van de schoonheid van het Friese landschap. De serene rust werd alleen doorbroken door de roep van weidevogels.

Op enige afstand van het hek landde een mannetjesgrutto in het weiland. Het mannetje toonde duidelijk interesse in een vrouwtje dat in de buurt aan het foerageren was.
Ik gebruikte het hek als statief voor mijn camera met zoomlens, waardoor ik een stabiel beeld had van de grutto’s zonder ze te verstoren. Dit gaf me de gelegenheid om hun gedrag te observeren en vast te leggen.



Het mannetje maakte een korte sprong en landde op de rug van het vrouwtje, een duidelijk teken dat er een paring aan zat te komen. Het was een geluksmoment om dat mee te maken!



Het mannetje zakte door zijn knieën, terwijl het vrouwtje haar achterlijf naar boven richtte om de paring mogelijk te maken. Tijdens de paring spreidde het mannetje zijn vleugels om hen heen, wat mogelijk diende ter bescherming of stabilisatie.





Hoewel ik dacht dat de paring afgerond was, bleken beide vogels nog niet volledig tevreden. Het mannetje en vrouwtje namen opnieuw positie, waarna het paringsritueel zich herhaalde. Dit gedrag, waarbij meerdere pogingen plaatsvinden, kan wijzen op het belang van een succesvolle paring voor de voortplanting. Na de paring bleef het mannetje nog even op de rug van het vrouwtje staan, waarna hij eraf sprong. Beide vogels schudden hun veren om zich te herstellen en gingen vervolgens weer door met foerageren.




Nu is het afwachten of het broedsel succesvol zal zijn en of de jongen zullen opgroeien tot volwassen grutto’s. Het behoud van geschikte leefgebieden en het verminderen van bedreigingen zijn cruciaal voor het welslagen van hun ontwikkeling en het voortbestaan van de grutto.
spectaculaire foto’s Jetske !
prettige dag
LikeLiked by 1 person
Dankjewel!
Prettige avond.
LikeLike
Fantastisch, Jetske! Dat je daar getuige van mocht zijn en dat je er zo’n mooi foto’s van kon maken. Ik denk dat je dag, zeg maar je week, niet meer stuk kan.
LikeLiked by 1 person
Ik was inderdaad in jubelstemming. 😅
LikeLiked by 1 person
Wauw dat gebeurt niet veel denk ik dat je daar getuige kan van zijn. Zeer mooi. Het lijkt me voor die grutto’s niet de makkelijkste houding. Werkelijk knap.
LikeLiked by 1 person
Ik ben ook heel blij dat ik dit moment mocht meemaken!
Die houding herken ik wel van de paringen bij ooievaars, daar heb ik het wel vaker gezien.
LikeLiked by 1 person
Heb ik nog niet mogen meemaken. Had misschien dit jaar gekund maar zal al gepasseerd zijn nu.
LikeLiked by 1 person
Toe maar, meteen een dubbele paring. Geluksvogel! 🙂
LikeLiked by 1 person
Psssst, het was eigenlijk drie keer, maar dat heb ik hierboven maar niet laten zien, want dan zouden het wel heel veel foto’s worden.
Ja, ik ben een geluksvogel. 😊
LikeLiked by 1 person
👏 pou cette série.
Amitiés
LikeLiked by 1 person