Tijdens mijn fietstocht over een van mijn favoriete fietspaden in Drenthe trof ik wederom de schaapskudde. Op die bewuste dag werd de kudde gehoed door Johan en zijn Hollandse Herder, Femke.

De kudde liep aan weerszijden van het fietspad. Er liep regelmatig een schaap op het fietspad. Het was dus opletten geblazen en zeker voor de racefietsers…

Bij de kudde lopen altijd twee geiten mee. Dat zijn Berber en Josefien. Geiten hebben een ander voedingspatroon dan schapen. Geiten hebben een voorliefde voor houtachtig voedsel zoals takken, boombast, struiken, houtige kruiden en bladeren.

Die behoefte is vooral in de lente aanwezig en zou kunnen komen door de zoete smaak van de sapstromen die in bomen en struiken op gang komen.

Geiten zijn onafhankelijke dieren die graag in hun eentje ronddwalen dat in tegenstelling tot schapen die echte kuddedieren zijn. Als je een geit niet in toom houdt kan een geit een enorme ravage aanrichten in de tuin. Laatst zei iemand tegen mij: ‘Door een geit leer je vloeken…’. Berber is een echte doerak, aldus Johan. Ze loopt regelmatig weg van de kudde. Om die reden heeft ze een bel om de nek. zo is ze gemakkelijker terug te vinden.

Of het door de bel komt of door haar gedrag, ze geniet wel de nodige belangstelling. Het is net alsof ze dat door heeft. Ze onderbrak haar foerageren en kwam naar mij toe en ging er eens goed voor staan.

Even later ging ze zitten en gaf ze zichzelf eens een lekkere krabbeurt. Best handig zulke horens.

Josefien ging rustig door met het eten van de bramenstruiken.

Enkele schapen graasden rondom de bramenstruiken. Één schaap raakte verstrikt in de struik. Het schaap trok en trok, maar het lukte niet om los te komen. Ik waarschuwde Johan die een eindje verderop stond. Net toen Johan in de buurt kwam wist het schaap zichzelf toch los te rukken. Johan en ik maakten van de gelegenheid gebruik om een praatje te maken.

Na een tijdje moesten Johan en Femke weer aan de slag om de kudde bijeen te drijven. Dat was voor mij het moment op mijn fietstocht te vervolgen.

wat een prachtig gezicht zo’n kudde schapen met 2 geiten 🙂
mijn vader zei vroeger toen wij een geit wilde hebben, als je wilt leren vloeken moet je een geit nemen:-)
die breken altijd uit, vreten alles op 🙂 nu ja… maar niet gedaan dus… maar ooh zo’n witte geit met sikje dat hadden we graag gehad 🙂
nu geniet ik hier van je prachtige fotografie, geitjes en schapen , dank je wel en een heerlijk weekeinde gewenst
LikeLiked by 1 person
Wij hadden in de eerste jaren van mijn leven een witte geit en we dronken toen geitenmelk. Later hebben we nog dwerggeitjes gehad. Die waren ook schattig.
Een gezellige verjaardag van Damian gewenst en een fijn weekend. 🎊😃
LikeLike
Berber is wel een knapperd hoor. Gelukkig waren er reddende handen in de buurt voor het schaap dat vast zat in de bramen 🙂
LikeLiked by 1 person
Ik heb de herder maar gebombardeerd tot reddende engel ook al bleek dat niet nodig te zijn. Ik durfde zelf niet goed in haar buurt te komen, je weet maar nooit.
Dat is het nadeel van zo’n dik vacht.
LikeLike
Leuk verhaal en info over de geiten. Berber staat er wel erg leuk op in deze serie.
LikeLiked by 1 person
Hebben jullie Berber daar al eens ontmoet?
LikeLike
een leuke ontmoeting met interessante info over geiten Jetske
prettige dag
LikeLiked by 1 person
Wat is dit weer een heerlijke log geworden.
Genieten van het Drentse landschap, nu in de lente ;-0
LikeLiked by 1 person
Zijn jullie hier al eens in de lente geweest? Het is hier dan zo mooi. Maar ja, waar is het niet mooi in de lente….
LikeLike
Dat verschillende graasgedrag van schapen en geiten kende ik nog niet. Samen houden ze de heide in conditie dus.
Berber is een bijzonder portret dus.
LikeLiked by 1 person
Doordat ik meerdere keren de kudde had geobserveerd zag ik het verschil. De wijsheid, het bewijs heb ik vervolgens van internet geplukt. 👩🏼🎓😃
LikeLiked by 1 person